Co je rekuperace?

Za rekuperaci se dá obecně označit zpětné získávání tepla. V rámci vzduchotechniky o rekuperaci hovoříme ve smyslu zpět získávání tepelné energie ze vzduchu, které se vyfukuje z domu při větrání. Z odpadního vzduchu, který chceme z domu odebrat, si dle účinku rekuperátoru vezmeme od cca. 40% až do 90% tepelné energie, pomocí které ohřejeme příchozí čerstvý vzduch. Objemy odchozího a příchozího vzduchu by se měly rovnat.
 

Rekuperační jednotky se dají rozdělit do dvou skupin. 

1) Pasivní – klasická rekuperace
2) Aktivní rekuperace
 

Pasivní rekuperace

Pasivní rekuperace je klasická výměna energie v rámci rekuperačního výměníku, kde je teplý znečištěný vzduch od příchozího čistého studeného oddělený tenoučkou stěnou výměníku. Při tomto průchodu si předají až 95% tepelné energie.

Tento systém je jednoduše regulovatelný a téměř bezvadný.
 

Aktivní rekuperace

Aktivní rekuperace probíhá za pomoci malého tepelného čerpadla, kdy ze znečištěného odchozího vzduchu si odebereme energii, znásobíme jí koeficientem účinnosti tepelného čerpadla a následně tuto energii uložíme buď do nového příchozího vzduchu (vytápění), či např. do zásobníku na teplou vodu (akumulace).

Výhodou tohoto systému je výborná energetická účinnost. Nevýhodou systému je větší finanční náročnost a v zimních měsících velmi nízká vlhkost interiéru, kvůli odchozímu větranému vzduchu, se kterým odchází také vzdušná vlhkost.

 

S vlastnictvím ať už pasivní, či aktivní rekuperace se spojuje povinnost dostatečného větrání. Vyvarujete se tím tak zbytečným problémům, jako jsou například plísně.